Nejdek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Nejdek
Domů - Portál NejdekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Nejdku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Zábava a rekreace > Lázně > Vřídelní kolonáda

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Vřídelní kolonáda

Fotogalerie:
Vřídelní kolonáda
Vřídelní kolonáda

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Vřídelní kolonáda

Schránka:
Přidej do schránky.

Nejstarší zprávy o jímání Vřídla (Brudel) pocházejí z 16. stol. (1571). Původní vývěry termy v nejnižší části údolí, v řečišti Teplé, byly z několika důvodů (nutnost ohrazení výronů proti prosté vodě, nutnost ochrany výronů před velkými vodami a konečně nutnost vytvoření dostatečného spádu pro zásobování koupelen nábřežních měšťanských domů) nahrazeny uměle vytvořenými jímacími objekty na levém břehu řeky, které byly konstruovány z těsnící granitové desky a dřevěných pažnic).

V r. 1638 byl vyhlouben třetí jímací otvor na levém břehu řeky. Již před r. 1650 byly nad Vřídlem a v jeho okolí vybudovány obecní lázně. Po r. 1759 byly původní koupelny s vřídelní vodou obnoveny po požáru města pouze v šesti domech a vřídelní voda byla vyvedena do veřejných lázní. Od r.1774 až do 20. let 19. stol. nad Vřídlem stávala barokní lázeňská stavba, nahrazená v r. 1826 empírovou kolonádou. Návštěvníci města mohli v l.1879 - 1939 obdivovat "litinovou kolonádu" vystavěnou dle návrhu fy Fellner&Helmer, z litiny doplněné o běžné stavební materiály. Litina byla jako hlavní materiál použita po zkušenostech s časovými prodlevami výstavby Mlýnské kolonády a také díky rozvoji moravského hutnictví, materiál dodaly blanenské železárny rodu Salmů). Stavba byla doplněna plastikami Hygiea a D. Bechera od A. Fernkorna. V r. 1939 byla kolonáda rozebrána a nahrazena tzv. prvním dřevěné provizoriem, v l. 1947 - 1969 v prostoru Vřídla stávala "prozatímní" dřevěná kolonáda dle návrhu arch.Kozáka, která byla podobně jako velká část karlovarských provizorií po dlouhá léta symbolem lázeňského města.

Dnešní kolonádní stavba od prof. Votruby (ČVUT Praha) byla vybudována v l. 1969 - 1975, předána do užívání v květnu 1975 s pořizovací cenou 54,952 miliónu Kč. Předpokládaná životnost objektu činí 80 let.

Tato kolonáda situovaná v centru zřídelní struktury neslouží pouze jen jako krytý a temperovaný prostor pro podávání pitných kúr či odpočinek pacientů ale z hlediska balneotechnického představuje především uzlový bod rozvodů vřídelní vody a provozní středisko Správy pramenů a kolonád. Výstavba objektu se neobešla bez potíží (tlakové injektáže dna řečiště ovlivnily režim Vřídelních pramenů), ovšem konečným důsledkem vzniklých problémů je dnešní z mnoha hledisek velmi úspěšný systém jímání termální vody hlubšími vrty, eliminující řadu potenciálních antropogenních i přirozených hrozeb pro zřídelní strukturu.


Adresa a kontaktní informace:
VŘÍDELNÍ KOLONÁDA
360 01  KARLOVY VARY 1

telefon:+420 355 321 161
fax:+420 355 321 165

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°13'55,92"; E12°52'16,68"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Vřídelní kolonáda
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1138

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Nejdek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena